سیاهدانه هندی را بهتر بشناسیم!

سیاهدانه هندی یکی از پراستفاده ترین دانه های گیاهی است که در سراسر دنیا استقبال خوبی از آن به عمل می آید. در حقیقت می توان گفت این دانه طرفداران متعددی بین انبوه داروهای گیاهی دارد. اما با این وجود بعضی ها شاید هنوز اطلاعات کاملی در مورد آن نداشته باشند. از این رو ما سعی نمودیم مقاله ای در این باره آماده کنیم تا این دانه ی گیاهی سرشار از خاصیت را بهتر بشناسید.

سیاهدانه هندی

ویژگی های سیاهدانه هندی

در ابتدای معرفی سیاهدانه بهتر است تا ویژگی های آن را بیان کنیم. این دانه ی گیاهی مزاج گرم دارد و بسیاری از خاصیت های خود را مدیون همین مزاج خود است. چرا که ریشه ی اغلب دردها و بیماری ها غلبه ی مزاج سرد در بدن می باشد و استفاده از سیاهدانه به روش های مختلف می تواند در از بین بردن آن ها نقش داشته باشد. در حقیقت اجازه ی وجود رطوبت زیاد در بدن را نمی دهد و آن را خشک می کند.

البته شایان ذکر است که افراد دارای مزاج گرم در صورت استفاده ی بیش از حد از آن دچار مشکل خواهند شد. یکی از شایع ترین مشکلاتی که در صورت استفاده ی زیاد از حد و یا بدون توصیه پزشک سیاهدانه در گرم مزاج ها رخ خواهد داد، مربوط به کم شدن میزان منی خواهد شد.

موارد منع مصرف زیادی برای این گیاه دارویی ذکر نشده است. اما مصرف آن در صورت بارداری حتما باید با بررسی پزشک صورت گیرد. چرا که ممکن است باعث سقط جنین شود.

 

مزیت های سیاهدانه هندی

سیاهدانه هندی چه به صورت دانه و چه به شکل روغن و استفاده به صورت ضماد می تواند خواص زیادی برای بدن به همراه داشته باشد. در این بخش به چندین مورد از این خاصیت ها و شیوه ی موثر استفاده از آن را بررسی خواهیم کرد.

سیاهدانه هندی

از بین بردن مشکلات تنفسی

از قدیم الایام استفاده از داروهای گیاهی رواج داشته است. سیاهدانه هم یکی از آن گروه داروهای گیاهی است که برای رفع سرفه، سرما خوردگی و بیماری های تنفسی جدی تر مانند آسم مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه شده که برای اثربخشی بیشتر، این دانه گیاهی به شکل دم کرده به همراه آویشن میل شود. به طور کلی این دو ماده به همراه هم راه هوایی در بدن انسان را باز می کنند و اجازه ی تنفس عمیق و راحت را به افراد می دهند.

بهترین پودر کننده سنگ کلیه

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که از مشکلات کلیه در عذاب رنج می برید، سیاهدانه هندی برای شما حکم معجزه می باشد. ادرار آور بودن این داروی گیاهی باعث شده تا حتی بسیاری از پزشکان هم استفاده از آن را به بیماران خود توصیه کنند. در اکثر متون و کتاب های طب سنتی از سیاهدانه هندی به عنوان تصفیه کننده قوی مجاری ادرار یاد می شود.

روش های زیادی برای استفاده از سیاهدانه به جهت از بین بردن مشکلات کلیوی وجود دارد. یکی از معمول ترین شیوه ها مصرف آن همراه با عسل است. جوشانده ی سیاهدانه را می توانید به صورت ناشتا همراه با عسل میل کنید. حتی می توانید ترکیب روغن آن با جوشانده ی جعفری را هم به شکل ضماد برای آرام نمودن درد شدید کلیه استفاده نمایید.

رفع مشکلات جنسی

در طب سنتی برای آن که قوای جنسی افراد تقویت شود، راهکارهای زیادی اندیشیده شده است. یکی از مهم ترین راهکارها استفاده از سیاهدانه می باشد. گفته شده که مالیدن روغن سیاه دانه بر کمر می تواند به این منظور کمک زیادی نماید.

 

پوست و موی زیبا با مصرف سیاهدانه  

توجه به زیبایی و مرتب بودن همیشگی پوست و مو از موارد مهم در زندگی اغلب خانم ها و آقایان به حساب می آید. اگر شما می خواهید به ریزش موی خود پایان ببخشید، ترکیب پودر سیاه دانه با چند روغن گیاهی مانند روغن سوسن را به طور مداوم برای چند هفته بر روی موهای خود استفاده نمایید.

جوش های پوست از آزاردهنده ترین چیزهایی هستند که زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. أنواع جوش ها به خصوص مدل های زیر پوستی همیشه یک معضل مهم به حساب می آید. اما سیاهدانه اینجا هم می تواند تاثیرات زیادی را در جهت رفع این جوش ها به همراه داشته باشد. ماسک سیاه دانه و روغن کنجد می تواند پس از استفاده بعد از چند هفته نابودی جوش های زیر پوستی را به همراه خواهد داشت.

 

دیابت را از بین ببرید!

مشکل قند خون بالا از شایع ترین اختلالات بین مردم در رده سنی مختلف می باشد. دیابت نوع دو که گریبان گیر خیلی از خانواده ها است، به کمک مصرف فقط ۲ گرم سیاهدانه هندی می تواند به مرز بهبودی برسد. سیستم تاثیرگذاری این ماده بر روی دیابت به نحوی است که بر سلول های بتا اثر کاهشی خواهد گذاشت.

سلامتی کبد

مشکلات بدی می توانند زمینه ساز خیلی از اختلالات جدی تر شوند. بنابراین واجب است تا در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام شود. درمان های خانگی مانند استفاده از داروهای گیاهی  می توانند در این زمینه نقش پررنگی داشته باشند. سیاهدانه هندی هم می تواند در ترکیب با مواد دیگر مانند عسل و آلوئه ورا مصرف شود و هم به شکل جوشانده برای چندین بار در هفته به جهت سلامتی و پاکسازی کبد مورد استفاده قرار گیرد.

 

دل درد

دل درد و مشکلات گوارشی زیادی را می توان با خوردن سیاهدانه تا حد زیادی کاهش داد. رفع اسهال و اختلالات شایع همراه با دل درد هم به کمک این داروی گیاهی امکانپذیر خواهد بود.

روغن گیری از سیاهدانه هندی

همانطور که در بخش های بالاتر نیز اشاره نمودیم، روغن سیاهدانه یکی از مشتقات این دانه ی گیاهی است که می تواند به صورت ضماد یا حتی خوراکی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو مراکز زیادی در سراسر کشور به خرید سیاهدانه هندی می پردازند و سپس به کمک دستگاه های مخصوص روغن گیری، روغن این دانه  های ارزشمند را استخراج نموده و به دست مشتریان می رسانند. قیمت تمام شده ی روغن سیاهدانه هندی هم بسته به حجم و نوع بسته بندی آن ها با هم متفاوت هستند.

کنجد آنلاین

توسط |1399/11/19 10:21:16فوریه 7th, 2021|مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

تماس